Haber

BM’den açıklama: Gazze savaş bölgesi ve ihtiyaçlar büyük

Wennesland, Mısır’da devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen ve Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde konuştu.

Bölgedeki çatışmaya çözüm bulmak amacıyla düzenlediği zirve için Mısır’a teşekkür eden Wennesland, “Gazze bir savaş alanı ve ihtiyaçlar büyük. Daha fazla hayat kurtarmak için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız.” söz konusu.

Wennesland, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve grubunun “kan dökülmesini durdurmak ve daha fazla sivil can kaybını önlemek için bölgedeki ve dışındaki ilgili taraflarla siyasi görüşmelerde bulunduğunu” belirtti.

BM Özel Koordinatörü şunları söyledi: “Çatışmanın bölgeye yayılma riskine ilişkin ortak kaygıyı not ediyorum. İlerlemek için siyasi çözüm çağrılarını memnuniyetle karşılıyorum.” dedi.

Bugün yardımların Gazze Şeridi’ne ulaşmasını sağlayan Mısırlı yetkililere teşekkür eden Wennesland, yardımların kesintisiz ve güvenli bir şekilde devam etmesi gerektiğini belirtti.

İsrail ile Filistinli gruplar arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk yardım konvoyu Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Gazze Şeridi’ne girdi.

– İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki ihlallerine karşı 7 Ekim sabahı “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail’e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek kapıyı ele geçirdi ve İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den yapılan baskınlarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 4.834 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1756’sı çocuk 4 bin 385 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu. İsrail saldırılarında 16 gazeteci hayatını kaybetti.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 84 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’de başlayan çatışmalarda 13 Hizbullah üyesi, 2 İslami Cihad üyesi ve biri gazeteci olmak üzere 3 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu