Haber

Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenler Almanya’nın Hannover kentinde anıldı

Almanya’da Aşağı Saksonya Eyalet Hükümeti, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenleri anmak ve depremden etkilenenlerle dayanışma göstermek için tören düzenledi.

Hannover Opernplatz’da düzenlenen anma törenine Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil, Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya, Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay, Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Daniela Behrens ve çok sayıda Alman katıldı.

Türkiye ve Suriye’deki depremlerde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Başbakan Weil, facianın boyutuna dikkat çekerek, “Bu deprem felaketi sayısız insanı inanılmaz bir üzüntüye sürükledi. insanlar bu doğal afetten doğrudan veya dolaylı olarak etkilendi.Aynı şekilde ilimizde yaşayan ve aileleri deprem bölgesinde olan vatandaşlarımız.Biz çok farklı toplumların bir arada yaşadığı bir devletiz.Türkiye ve Suriyeliler toplumumuzun önemli bir parçasıdır.I acınızın bizim acımız olduğunu ifade etmek istiyorum.” söz konusu.

Yardımda bulunanlara dayanışmaları için teşekkür eden Weil, depremde yakınlarını kaybedenlere taziyelerini iletti.

“Yaralarımızı birlikte saracağız”

Başkonsolos Özge Kaya da depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Birlikte yas tutmanın büyük bir dayanışma ve sempatinin bir başka göstergesi olduğunu ifade eden Kaya, “Hiçbir ülke tek başına böyle bir durumla baş edemez. Bu nedenle her türlü yardım için minnettardık ve minnettardık. Gerçek dostluk bugün Hannover’deki Opernplatz’da. gibi, ihtiyaç anında ortaya çıkar, yaralarımızı birlikte saracağız.” dedi.

Kaya, Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde Aşağı Saksonya eyaletinin iki buçuk katından daha büyük bir alanın hasar gördüğüne dikkat çekti.

“Acı paylaştıkça azalır”

Hannover’in Türkiye doğumlu Belediye Başkanı Belit Onay da deprem felaketinin kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, “Acı paylaştıkça azalıyor. Türkiye ve Suriye’de depreme maruz kalanların acısını da paylaşıyoruz.” söz konusu.

Onay, “Deprem mağdurlarının yardımımıza ve dayanışmamıza ihtiyacı var. Hannover’den ve devletimizin bütün yardımları gitti ama bu yeterli değil. Devletin de bu tür vakıflara sahip çıkması gerekiyor” dedi. terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu