Ekonomi

Taksitler için “borç yok” mektubu alınmasını kolaylaştırdı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tahsilatlara İlişkin Genel Tebliği”ne göre, vergi dairelerine olan borcu olan mükellefler zor buldukları takdirde taksitle ödeme talebinde bulunabilecekler. borçlarını ödemek için.

Borçlunun çok zor durumda olması ve başka şartlarının bulunması halinde borç 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un ilgili düzenlemesi kapsamında belirlenen şartlar dahilinde taksitle, tecil edilmek suretiyle ödenebilir. .

Talepleri kabul edilen borçlulara, borçlarının yüzde 10’unu taksitle ödemek şartıyla, çeşitli nedenlerle ihtiyaç duydukları vergi borcunun bulunmadığına dair yazılar geliyor. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ekonomik ve mali etkileri dikkate alınarak, söz konusu kanun kapsamında ertelenen borçların yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla borç bulunmadığına dair yazı düzenlenmesi uygulaması, 31 Temmuz’a kadar kaldırıldı.

Bu kapsamda ilgili kanuna göre borçları taksitli ödenenler, başka borçları yoksa borçlarının yüzde 10’unu taksitle ödemeden ‘borçsuz’ yazısı alabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu