Haber

İsrailli Bakan, Filistinli Tutukluların Serbest Bırakılması Koşullarını Değiştirdi

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, Filistinli “idari tutukluların” serbest bırakılma koşullarına ilişkin yasada bir değişiklik yaparak erken tahliye olasılığını ortadan kaldırdı.

İsrail “Channel 7” televizyonuna göre, Ben Gvir bu kararı İsrail hapishanelerinde sayıları 4.500’ü geçen Filistinli tutukluların yaşam koşullarını zorlaştırmayı amaçlayan politikasının bir parçası olarak aldı.

Geçmişte her yıl yüzlerce Filistinli “idari tutuklu” cezaevlerinde yer olmadığı için serbest bırakılırken, şimdi yapılan değişiklikle bu durum ortadan kalktı.

Değişiklik, İsrail Yüksek Mahkemesi’nin 2017’de aldığı “tutuklulara duş ve tuvalet varsa 4,5 metrekare, değilse 4 metrekare yaşam alanı sağlanacak” şeklindeki kararına rağmen yapıldı.

İsrail’deki Arap Azınlık Haklarını Koruma Hukuk Merkezi “Adalah”, Ben Gvir’in “haksız davrandığını ve hapishanelerdeki mahkumların yoğunluğunu artırdığını” söyleyerek hareketi eleştirdi.

Yasayı değiştirme kararı hakkında yorum yapan Ben Gvir, “Cezaevlerindeki teröristlerin yaşamlarını iyileştirmeyi durdurmak için çalışıyorum ve yapılacak daha çok şey var” dedi. söz konusu.

Aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi’nin Başkanı Bakan Ben Gvir, “Son altı ayda fırınları kaldırdık, banyo kullanımını en aza indirdik ve masrafları devlete ait olmak üzere diş tedavilerini iptal ettik” dedi. dedi.

Ben Gvir’in idari yetkileri dahilinde bir karar olarak görülen değişiklik, İsrail Meclisi’nin onayını gerektirmiyor.

Bu yılın başında göreve başlayan Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinde Itamar Ben-Gvir gibi aşırı sağcı ve dindar partilerden isimler üst düzey mevkilerde bulunuyor.

Bu nedenle mevcut hükümet, “İsrail tarihinin en aşırı sağcı hükümeti” olarak tanımlanıyor.

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması

“İdari gözaltı”, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri herhangi bir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına gelir.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamalar öğrenilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar uzatılabilecek.

cine-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu