Haber

Avrupa’dan deprem bölgesinde salgın uyarısı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Türkiye ve Suriye’de ağır kayıplara neden olan depremlerin ardından afet bölgesinde bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. Kuruluş, depremin yarattığı acil sağlık hizmetleri ihtiyacına ek olarak, aksayan tedavi süreçleri ve travmanın önümüzdeki iki ila dört haftayı bulaşıcı hastalıkların yayılma potansiyeli açısından kritik hale getirdiğini belirtti. Bu doğrultuda ECDC, solunum yolu enfeksiyonları ve aşılar ile önlenebilen bulaşıcı hastalıkların yanı sıra gıda ve su yoluyla yayılabilen hastalıkların potansiyeline dikkat çekti.

“Su ve elektrik tesisatlarının zarar görmesi hastalıklara neden olabilir”

Depremzedelerin geçici olarak sığınaklara yerleştirilmesinin de salgın hastalıkların yayılmasında etkili olabileceği belirtildi. Bozulan su ve elektrik tesisatı ile temiz suyun yanı sıra sağlık kuruluşlarına ulaşımda güçlüklere ve gıdaların soğutulmasında sorunlara neden olduğu belirtilirken, bunun gıda ve su yoluyla bulaşan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği uyarısında bulunuldu. .

Şu anda kuzeybatı Suriye’de gözlemlenen kolera olaylarını hatırlatan ECDC, bu hastalığın önümüzdeki haftalarda beyin sarsıntısı bölgesinde daha sık görülebileceği yönündeki endişesini paylaştı.

dpa / SO,ET

haber-pasinler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu