Haber

Alman Hukukçular Derneği’nden İmamoğlu tepkisi: Yargı oyuncak oldu

Alman Hukukçular Derneği (DAV) Genel Başkan Yardımcısı Stefan von Raumer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis ve siyasi yasak cezalarını eleştirdi.

DW Türkçe’nin AFP’ye aktardığına göre, duruşmayı ve kararı “yeni ve üzücü bir dönüm noktası” olarak tanımlayan von Raumer, Türk yargısını “siyaset oyuncağı” olmakla suçladı.

DAV Başkan Yardımcısı, söz konusu kararın “şu anda Türkiye’de bağımsız yargı olmadığını” bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

“ADİL BİR SEÇİMİN ASGARİ STANDARTLARI BİLE GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ”

Von Raumer, Türkiye’de gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde yargıya yönelik şikayetlerin daha da artacağını öngörmenin zor olmadığını belirterek, İmamoğlu davasının temyiz sürecine ilişkin de beklentilerini dile getirdi. Türk yargısını “özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüklerini” yerine getirmeye çağıran DAV Başkan Yardımcısı, olası seçim muhaliflerine ilişkin siyasi kararlarla “adil ve özgür seçimler için asgari standartların bile karşılanamayacağını” belirtti.

Von Raumer, İmamoğlu’nun görevden alınması durumunda “bunun hukuk devleti ile bağdaşmayacağını” sözlerine ekledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine “aptal” dediği için yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, İmamoğlu hakkında siyasi yasak uygulanmasına da karar verdi. Cezaların kesinleşmesi için istinaf mahkemesi ve Yargıtay süreçlerinin de tamamlanması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu